Bemutatkozs, - Magyargencs
Magyargencs kzsg Pptl 20 km-re szak-nyugatra tallhat. A Kemenes nylvnya, ill. a Marcal s a Rba karolja t. Idegenforgalmi ltnivalban bvelkedik kzsgnk.
![](//gportal.hu/portal/vargharefiskola/image/gallery/1190608676.jpg)
Hertelendy Mikls huszr ezredes
a Vas vrmegyei gbl Szletett 1813. mjus 2. Pesten -, meghalt 1877. december 4. Magyargencsen.
Birtokos nemesi szrmazs, apja csszri s kirlyi ezredes, magyar. Mikls a bcsjhelyi katonai akadmin vgez. 1831-tl hadfi, 1846-tl fszzados a 6. huszrezredben. A Debrecenben llomsoz Wrtenberg huszrezredhez kerlt, 1846- ban fszzados.
1848 szeptembertl rszt vesz a Jellacic elleni harcokban s a pkozdi tkzetben. 1848 oktber 27. (16)-tl rnagy, osztlyparancsnok a honvdsereghez csatlakoz ezrednl. November 26. (december 1.) tl alezredes ugyanitt. A szabadsgharc tbb nagy csatjnak hse, Szolnoknl s Isaszegnl nagy szerepe volt a gyzelemben.
1849. janur 22. Perczelnek Ottinger elleni csatjban, Szolnoknl az ellensg ltal ersen tartott hidat elfoglalta, huszrezredvel az ellensg lovassgt tnkreverte, mirt t Perczel nyilvnosan megdicsrte s vitzsgrt elismerst fejezte ki. volt a szolnoki csata egyik legkivlbb hse. Szmos ms tkzetben is az ellensges lovassgot megszalasztotta. 1849. februr 26. (16)-tl ezredes, a 6. huszrezred parancsnoka, egyben hadosztlyparancsnok Perczel seregben, a ksbbi 2. hadtestben. Mjus 26-tl ngyheti szabadsgon, majd az jonnan alakul 19. huszrezred szervezsvel bzzk meg.
1849. oktber 3-n, a komromi vrban tette le a fegyvert. Menlevelet kapott, Kemeneshgyszre, apshoz kltztt. lete tovbbi rszben Magyargencsen vsrolt birtokn gazdlkodott. 1867/68-ban a Vas megyei honvdegylet tagja. Hallig visszavonultan l Vas megyei birtokn. Sremlke a magyargencsi temetben van.
Felirata: Itt nyugszik Hertelendi HERTELENDY MIKLS huszr ezredes, szl. 1813. mjus 2. meghalt 1877. dec. 4. A felejthetetlen j atya emlkre emeltk hls gyermekei. Bke hamvaira!
Anyaga: fehr mrvny. Helye: Magyargencs, kp mellkelve
Irodalom: BONA Gbor: Tbornokok s trzstisztek a szabadsgharcban 1848-49. Bp. 1983. - H. SZAB Lajos: A magyargencsi hazafi. - Napl, 1997. mrc. 14
68. Szolnok, 1849. janur 24.
Perczel Mr honvd tbornok utastsa Hertelendy Mikls alezredesnek.
Hadi intzkeds Cegld janur 25-i elfoglalsra.
Szolnok, Janur 24-e, 1849.
Hadi intzkeds 25-n Cegld leszen elfoglaland.
E vgre Hertelendi alezredes Abonybl 25-n reggel pontban 10 rakor megindul s Cegldet homlokban tmadja meg. Jobb szrnya fedezsre vagy inkbb recognoscirozs* vgett egy szzad lovassgot fog Cegld kzelben mr detachirozni** Perczel Mikls rnagy dandra Hertelendivel menend s t tmogatandja.
Kazinczy alezredes Trtlrl szinte tz rakor indul. Mr Cegld kzelben folytonos rapportot*** tartand Hertelendi alezredes rral. Ha elbb rkezne, bevrandja t, hogy egy magassgba jjjenek, s midn Hertelendi 3 algy lvst tesz, fogja a tmadst is megindtani. Mg Hertelendi homlokban a szolnoki orszgtrl teszi tmadst, addig a Krsi t fel kanyarodva fog mkdni. De nem gy, mint Szolnoknl! Hanem pontosan kis kanyarodssal s rohanssal.
A tmadsnak mindentt gyalogsggal kell trtnie. Ha algykra akadnnak, gy a gyalogsg jobbra balra az trl lekldve a kisebb utckon t rohanjon be, s az algyk ellenben algy alkalmaztassk, mg a lovassg kezdetben csak szrny fedezleg vagy tartalkl hasznltassk, s csak a gyalogsg utn nyoml elre, vagy szerencss siker utn ldzsre siettetik.
A ftest Szolnokrl 6 rakor pontban indul ki, gy hogy a mennyire csak lehet, Cegldet szinte megkzelthesse, s rszint felfogadsra, rszint tmogatsra szolgljon az elcsapatoknak.Ha az ellensg Cegld eltt harci llomst venne, vagy ppen elbe jrulna, gy a ftest bekzeledse minden jelre bevrand j positiban Abony s Cegld kztt. A szksges cirklk mindig jobbra balra kldetvn.
Szinte bevrand Cegld s Abony kzt a ftest ahogy bizonyossgig emelkedve, hogy az ellensg Pestrl mg nagyobb ert nyert, melly jelenleg nem tbb a tegnap eltt inen elztt 1400 vasasnl, s tegnap vasplyn odarkezett 2500 gyalognl.
Ha Kazinczy nagyobb ervel tallkoznk, az esetben az Abony Cegldi tra vonul a legkzelebbi mellkton, mgis tstnt signlt adva, hogy seglyre Hertelendi elbe kldhessen. E vgre a mellkutakrl pontos tudstst szerzend s gyes lovas kalauzokat viend.
Az ellensg ereje ha mg ma ismt 2500-zal szaporittatnk, mg sem leszen olly nagy, mint a tmadsra rendelt kt elhad, melly mg htul fedezve van s biztos tmaszt vrhat.
Mirtis a kell vatossg mellett mgis a legnagyobb energival s odaldozssal kell e dispositit vgrehajtani; mert ha mi olly nevezetes ervel az ellensg e megszakadt rszt sem birandjuk elverni, s ez ltal magunknak annak fereje fel egyb tboraink segtsgre rst nyitni, gy nem rdemeljk, hogy katonknak neveztessnk.
Mg a szabadsg dics fija a hres vitzsg Dembiski generl a ftestet sajt maga vezrlendi, n magam is elre fogok sietni az elcsapatok mkdsei szemlyes tmogatsra s lelkestsre.
Isten segtsen bennnket s bennnk - Haznkat! Perczel Mr
Hertelendi alezredes rnak, az I. hadosztly parancsnoknak Abonyban
HL 1848/49: 10/441a
Perczel Mr tbornoktl
Magyar nyelv, eredeti tisztzat.
* Kmlels. ** Kiklnteni. *** Kapcsolat.
Ottinger s Perczel - a msodik menet: a szolnoki s cegldi tkzet, 1849. janur 22. s 25.
Perczel Mr hadteste, a Kzpponti Mozg Sereg az 1849. janur 2-i haditancs hatrozata alapjn azt a feladatot kapta, hogy a fvros kirtse alatt lssa el annak vdelmt, majd pedig lassan, utvdharcokat vvva vonuljon vissza Szolnokig. Perczel janur 4-rl 5-re virrad jjel rtette ki, de maga csak 5-n dlben hagyta el a fvrost. Ezt kveten seregvel az ll-Monor-Alberti-Irsa tvonalon janur 7-n Cegldre rkezett.
Perczel janur 8-n Cegldrl levelet intzett Grgeihez, amelyben "haznk elklnlten mkd hadtesteinek egyttes cselekvsmdjra vonatkoz nzeteit" kzlte tbornoktrsval. A levl eredetije ismeretlen, de tartalmt tekintve valsznleg megegyezett Perczel msnap, janur 9-n Mszros Lzrhoz intzett levelvel. Perczel ebben beszmolt visszavonulsnak irnyrl, majd kifejtette, hogy "ha a magyar hadsereg az ellensges csel, rmny s kszltsgi tlnyomssg ldozatja lenni nem akar, mielbb a kln csapatok s eldarabolt seregek jelenleg cltalan mozdulatjait sszhangba hozni, s azoknak irnyt adni szksges; btor vagyok tisztelt Tbornok urat teljes tisztelettel felszltani, miszerint jelen llsrl s jvre clzott mkdseirl engemet jelen futr ltal rtesteni szveskedjk, hogy elfordul esetben akr vdelmt hasznlni, akr tmogatsra lenni tudhassak."
Janur 10-n Perczel mr Szolnokon volt, s nem lehetett tudni, meddig szndkozik folytatni visszavonulst, s aznap meg is rta az OHB-nak, "a Tiszn innen nem szndkom csatt elfogadni, s ezt csak Trkszentmikls s Szolnok kztt fogom szorttats esetben tenni". A Szolnokon tartott haditancson Kohlmann Jzsef ezredes azt javasolta, hogy vdjk a Tisza vonalt, de Perczel ezt elvetette. Janur 13-n elhagyta Szolnokot, s kijelentette, hogy Debrecen al szndkozik vonulni. S valban tovbb folytatta a visszavonulst, mert janur 15-n mr Karcagon volt seregvel egytt.
Holott Perczelt nemigen ldzte senki. Windisch-Grtz a fvros bevtele utn biztosra vette, hogy a magyar forradalomnak heteken bell vge lesz, a honvdsg alakulatai fel fognak oszlani, a sorezredi csapatok pedig lassan visszatrnek a csszri zszlk al. A cs. kir. fvezrt az erdkn kvl egyedl Grgei hadteste izgatta, s csupn ezt ldztette nagyobb erkkel. Szolnok irnyba csak Franz Ottinger vezrrnagy kt vrtesezredbl, egy lovas- s egy rppentytegbl ll dandrjt kldte janur 8-n, akkor, amikor Perczel mr Ceglden volt.
A dandr feladata a Pest s Szolnok kztti vast- s tvr sszekttets s a szolnoki Tisza-hd helyrelltsa, valamint ltalban a Tisza-vonal megfigyelse volt. Ottinger janur 11-n rkezett Cegldre, 13-n pedig megszllta Szolnokot. Hamar rjtt, hogy a szolnoki lls egy olyan zskhoz hasonlthat, amit mindig a tmad flnek van mdja bektznie, mert a Zagyva s a Tisza sszefolysa lehetv teszi a vrost vd csapatok bekertst. Ez tlen klnsen gy volt, hiszen a mnusz 15-20 fokos hidegben a folykon lovassggal s tzrsggel is szinte szrevtlenl t lehetett kelni. Ottinger ezrt egyrszt gyalogsgot krt a vros vdelmre, msrszt folyamatosan jelentette a fvezrsgnek aggaszt llst. Windisch-Grtz azonban szoksa szerint ksn bredt. Janur 22-n megkrdezte Jellaiot, nem kellene-e Ottinger dandrjt Abonyba visszavonni. A rvidesen berkez hadijelentsekbl nyilvnvalv vlt, hogy ez az tlet korbban is eszbe juthatott volna.
Janur 15-n ugyanis mind Perczel, mind Rpsy rendeletet kapott az OHB-tl, amely megparancsolta a visszavonuls lelltst, s tmad fellpsre utastotta a kt hadtestet. Janur 18-n Perczel jelentette az OHB-nak, hogy msnap megindul Szolnok fel. Rpsytl komoly erstseket kapott, gy tbb mint 16.000 emberrel s 52 gyval rendelkezett.
Ottinger rzkelte az t fenyeget veszlyeket, mert janur 20-tl kezdve lland kszltsgben tlttte az jszakkat. Janur 22-n Perczel csapatai megkezdtk a tmadst. Hertelendy Mikls alezredes dandrjnak a szolnoki Tisza-hidat kellett tmadnia, a Kazinczy Lajos alezredes vezette jobbszrnynak pedig ekzben a Zagyvn tkelve jobbrl kellett volna az ellensg htba kerlni. Az irtzatos kdben azonban a katonk az orrukig sem igen lttak, s Kazinczy csapatai egyszeren eltvedtek. Hertelendy hadoszlopa meg is tmadta a Tisza-hidat, de az rsg egyelre mg visszaverte. Kzben Ottinger jelentst kapott, hogy a vrostl szakra honvdcsapatok kelnek t a Tiszn. Hertelendy csapatai rvidesen elztk a hdrsget, a Perczel Mikls rnagy vezette tartalk dandr pedig Szolnoktl dlre kelt t a jgen. Ottinger felismerte, hogy ha nem akar csapdba kerlni, vissza kell vonulnia, s csapataival egy temben Cegldig retirlt.
A veresg komoly zavart keltett a budai cs. kir. fhadiszllson. Mindjrt akadt gyalogsg, amirt Ottinger korbban hiba knyrgtt. Windisch-Grtz janur 23-n utastotta a Grgeit ldz Anton Csorich altbornagyot, hogy egy dandr kivtelvel egsz erejvel gyorstott menetben trjen vissza a fvrosba. Ugyanezen a napon utastotta a Schlik altbornagy segtsgre kldtt Schulzig altbornagyot, hogy egy lovasszzadot klntsen ki Poroszl fel, amely azt hresztelje, hogy 10.000 ember s 30 lveg rkezik oda. Ezzel elrhet, hogy a Szolnoknl ll ellensg a Poroszln s Tiszafreden t Debrecenbe vezet visszavonulsi tjt veszlyeztetve lssa.
Perczel elkpzelse az volt, hogy ezutn Gyngys s Tiszafred fel mkdik, rszint azrt, hogy Grgei visszavonulst megknnytse, rszint azrt, hogy meggtolja az ellensgnek a tiszafredi ton val elnyomulst.
Perczel janur 23-n s 24-n Szolnokon maradt, s msnap itt adta ki intzkedseit a tmads folytatsra. Az intzkeds szerint janur 25-n Hertelendy Mikls alezredes hadosztlynak reggel 10 rakor kellett Abonybl Cegld fel indulni, s homlokbl, azaz szembl Cegldet megtmadnia. A hadosztly jobbszrnyt egy szzad lovassgnak kellett fedeznie. Ehhez a hadosztlyhoz csatlakozott Perczel Mikls rnagy gyalogsgbl ll dandra is. A Trtelen lv, Kazinczy Lajos alezredes vezette hadosztlynak szintn 10 rakor kellett megindulnia, s Hertelendeyvel egy vonalban haladva, kis kanyarodssal a nagykrsi t fell tmadnia. A tmadsra a jelt Hertelendynek kellett megadnia hrom gylvssel. A ferknek Perczel szemlyes veznylete alatt reggel 6 rakor kellett megindulniuk, hogy ha a kt, len halad hadosztly tlerbe tkzne, felfogja azokat, illetve tmogassa kzdelmket. Ha az ellensg erstst kapott volna, az len halad hadosztlyoknak szintn be kell vrni a ferket. Perczel utastsa szerint mindentt gyalogsggal kellett tmadni, mghozz a mellkutckon keresztl, a tzrsggel pedig tzrsget kellett szembeszegezni. A lovassgot kezdetben csak a szrnyak fedezsre, vagy tartalkknt lehetett hasznlni.
A haditervek azonban ritkn szoktak a hadvezrek elkpzelsei szerint megvalsulni, s ez esetben is ez trtnt. Ottinger vezrrnagy nem Ceglden vrta Perczel tmadst, hanem kt vrtesezredvel s tzrsgvel a vros eltt, Abony fel foglalt llst. Windisch-Grtz tbornagy janur 23-n az 5. vadszzszlaljat kldte megerstsre, s ez 24-n Ceglden csatlakozott is Ottingerhez. Janur 24-n egy jabb, grntosokbl ll zszlalj s nmi tzrsg indult Budapestrl Cegldre.
Janur 25-n reggel Ottinger a 7. Hardegg vrtesezred egy szakaszt feldertsre kldte Riess alezredes vezetsvel Abony fel. A szakasz 9 ra tjban egy huszrcsapatba tkztt, amelyet visszavert, de aztn rjtt, hogy a huszrcsapat az elnyomul magyar sereg elvdje. A Hardegg-vrtesek trtnete szerint Riess azonnal erstsrt kldtt, s ezutn egyetlen szakaszval olyan mdon manverezett, hogy meg tudta tveszteni a magyarokat, s gy idt nyert ahhoz, hogy Ottinger nyugodtan felllthassa dandrjt. Az ezred krniksa alighanem kicsit szptett a trtnteken, hiszen hsz-harminc vrtessel aligha tveszthetett volna meg egy magyar dandrt. Valsznleg az trtnt, hogy a Hertelendy-hadosztly lovassga tlzottan elrehaladt, s be kellett vrnia a gyalogsgot s a tzrsget.
Ottinger az abony-cegldi t dli oldaln a Hardegg-vrtesek ngy szzadt, az ton a lovasteg hrom lvegt, az t szaki oldaln a Wallmoden-vrtesek hat szzadt lltotta fel. A Wallmoden-vrtesektl szaknyugatra, a vastlloms eltt szintn kt szzad Hardegg-vrtes llt. A szls jobb szrnyat egy fl lovasteg biztostotta. A vastllomst az 5. vadszzszlalj ngy szzada vdte. Mr az tkzet megkezdse utn rkezett vaston Pestrl a grntos zszlalj s egy lovasteg. A lovasteg felt sikerlt kirakni, s ezt is a tzvonalba kldtk.
Az tkzet a vroson kvl a tzrsg prbajval kezddtt. Ottingernek a berkezett fl lovasteggel egytt kilenc lvege volt, a magyaroknak - a cs. kir. forrsok szerint - tizenngy. Ha valban ennyien voltak, akkor a Hertelendy-hadosztly tzrsgn kvl csupn a Perczel-dandr lvegeinek egy rsze vett rszt a tzprbajban. Ottinger mr-mr arra gondolt, hogy rohamra indtja a Hardegg-vrteseket, amikor dlutn 1 ra tjban a cs. kir. dandr jobb oldalban feltnt egy magyar teg, s elkezdte lni a vrteseket. Ottinger ekkor kapta a jelentst, hogy a magyarok megkerltk a jobbszrnyt, s veszlyeztetik visszavonulsi tvonalt. Ezrt a gyalogsgot vaston Albertiba indtotta, s a vrtesekkel visszavonult Cegldre. A Hardegg-vrtesek krniksa szerint Ottinger a vroson vgtban haladt t, ezt kveten Cegldbercel s Cegld kztt ismt fellltotta vrteseit, majd visszavonult Albertire. A magyar hadijelents s Ottinger Albertibl rott jelentse azonban kevsb tervszer visszavonulsra mutatnak. Ez utbbiban Ottinger arrl rt, hogy a magyarok tizenktfontos, teht nagy kaliber s ltvolsg lvegekkel lttk csapatait, s emiatt knyszerlt visszavonulsra. Mivel tudomsunk szerint a bevetett magyar tegek kztt csak hatfontosak voltak, Ottinger megllaptsa igen komoly bk a magyar tzrsg teljestmnynek.
Amirl viszont teljesen hallgatnak forrsaink, az a magyar gyalogsg. Ennek okt csak tallgathatjuk. Elkpzelhet, hogy a gyalogsg meg sem rkezett. Ha a dandrok valban 10 rakor indultak el, mint ahogy ezt Perczel elrendelte, akkor a gyalogsg dlutn 1 ra tjban, de inkbb ksbb rhette el a csatateret. Azaz, mire megrkezett, az tkzetnek mr vge is volt. Igaz, a vros eltt fellltott nehzlovassggal a gyalogsg gysem igen tudott volna mit kezdeni.
Ottinger Cegldbercelen htrahagyta a vadszzszlaljat s a Wallmoden-vrtesek kt szzadt, tbbi csapataival pedig Albertin egyeslt a fvrosbl segtsgre kldtt csapatokkal. Itt a parancsnoksgot Karl Zeisberg vezrrnagy, Jellai vezrkari fnke vette t. Zeisberg maga is erstseket srgetett, s gy vlte, hogy a magyarok nem csak Szolnokot akartk visszafoglalni, hanem a tovbbi elnyomulsra trekszenek. A magyar sikerek olyan rmletet keltettek a cs. kir. fhadiszllson, hogy Windisch-Grtz jabb erstseket indtott Albertibe, st, a Grgeit ldz csapatok egy rszt is visszarendelte a fvros vdelmre.
Perczel tborhoz mg a szolnoki tkzet utn csatlakozott Henryk Dembiski altbornagy, aki nhny napja rkezett Prizsbl. Kossuth Perczel hadtestnek megszemllsre kldte a tborba, azzal a tvlati szndkkal, hogy Dembiskit nevezi ki a honvd fsereg vezrv. Perczel a szolnoki s cegldi sikerek utn folytatni akarta elnyomulst, de janur 26-i jelentsben mr arrl szmolt be, hogy visszavonja seregt Szolnokra.
A hadgyminisztrium ugyanis kt, ksbb tvesnek bizonyult jelents alapjn arra utastotta Perczelt, hogy hadtestbl egy hadosztlyt kldjn a tiszafredi hidat fenyeget 4-5000 fnyi ellensg meglltsra. A hrek valtlansga bebizonyosodvn, Perczel folytatni akarta elnyomulst, de az emltett hadosztly vezrletvel megbzott Dembiski tovbbra is ragaszkodott annak kiklntshez. Erre aztn janur 27-n a kt tbornok csnyn sszeveszett, Perczel lemondott, Dembiski tvette az emltett hadosztlyt, s elindult vele Tokaj fel. Perczel hadtestt elbb ideiglenesen Hertelendy Mikls alezredes, majd vglegesen Rpsy Mihly vette t. a hadtest mg Rpsy megrkezse eltt Dembiski utastsra elhagyta Szolnokot is, s, Kossuth mly felhborodsra, felgyjtotta maga mgtt az ottani Tisza-hidat.
A cs. kir. csapatok janur 26-n rtesltek a magyar visszavonuls megkezdsrl, s janur 28-n ismt megszlltk Szolnokot. Ezt kveten a vros trsgben egy b hnapig szneteltek a hadmveletek. Perczel hadjratnak llektani szempontbl komoly jelentsge volt, hiszen egy magyar sereg az lland visszavonulsok s tbbnyire vesztes vdekez harcok utn tmadsban is megmutatta az erejt. Msrszt e hadjrat azzal, hogy a Windisch-Grtz ltal oly fontosnak tartott fvrost ltszott veszlyeztetni, az ellensget erinek ms pontokon val meggyengtsre ksztette. Ez ktsgkvl megknnytette Grgei visszavonulst is, noha a feldunai hadtest Csorich visszarendelsekor mr amgy is kicsszott a cs. kir. csapatok gyrjbl.
Sremlke a magyargencsi temetben van.
![](//gportal.hu/portal/vargharefiskola/image/gallery/1190608650.jpg)
|